Obama vetuje „zákon 9/11”

24.09.2016 10:08

Prezident Barack Obama využil v pátek právo veta a odmítl podepsat zákon, který umožňuje rodinám obětí teroristického útoku v září 2001 předvolat Saudskou Arábii k americkým soudům za útok a domáhat se odškodnění.

Zákon, nazývaný zkráceně zákon 9/11” nebo JASTA, byl přijat sněmovnou Reprezentantů Kongresu v září – dva dny před 15. výročím teroristického útoku z 11.9.2001. Podobný zákon schválil senát už v květnu. 
 
 Schválení tohoto zákona by mělo špatný vliv na mezinárodní zájmy USA, vysvětloval svůj postoj prezident. "Značným způsobem by to omezilo naši spolupráci se zahraničními spojenci v boji proti terorismu." "A co víc", jak tvrdil, „otevřelo by to cestu k předvolávání členů americké administrativy v souvislosti s jejich stávající spoluprací s partnery v zahraničí, kteří dostávali finanční pomoc, vojenské vybavení nebo instruktážní podporu”. 

Podle názoru komentátorů může být prezidentské veto k „zákonu 9/11” (JASTA) zamítnuto Kongresem. Z odhadů vyplývá, že stoupenci zákona disponují v obou komorách minimem dvou třetin hlasů potřebných k zamítnutí prezidentova veta.
 
 
Zákon dláždí cestu k odvetným krokům

Zákon, který se nazývá Aktemi Spravedlnosti proti Sponzorování Terorismu (JASTA), byl schválen aklamací. Umožňuje soudům porušit imunitu cizích zemí vůči výzvám USA. 

Bílý dům od počátku vyjadřoval nechuť vůči zákonu a ihned pohrozil vetem, tvrdíc, že vytváří cestu k odvetným opatřením ze strany jiných zemí, které mohou schválit podobné zákony, vystavující vládu USA předvolání k tamním soudům. 

Výhrůžky Saudské Arábie 

Administrace prezidenta Baracka Obamy se také obávala zhoršení vztahů se Saudskou Arábií. Ty jsou už tak dosti napjaté následkem jaderné dohody s Iránem – protivníkem Saudské Arábie v boji o dominanci v oblasti Perského zálivu. 

Rijád pohrozil výprodejem amerických aktiv, pokud by zákon schválil prezident Obama. Saudská vláda je klíčovým spojencem USA na Blízkém Východě. Rozvědky obou zemí úzce spolupracují v "boji s terorismem".
15 z19 členů Al-Kaidy, kteří 11. září 2001 provedli sebevražedný útok, byli občané Saudské Arábie. Existují důkazy, že bohatí Saudové, kteří jsou spojeni s vládnoucí rodinou Saudů, financovali teroristickou činnost Usamy bin Ladina. 
 
 
Quintus Sertorius

 
 
 
 

Diskusní téma: Obama vetuje „zákon 9/11”

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek